Menu
Obec Kluknava
Kluknava
Obec Kluknava
Kluknava
rozšírené vyhľadávanie

O obci

foto leteckyKluknava je obec na Slovensku v okrese Gelnica. Nachádza sa v centre Spiša. Leží v Kluknavskej kotline, ktorá je súčasťou Hornádskej kotliny. 

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1304, kedy sa spomína ako „CLICHNO“. V roku 1316 sa už spomína ako CLUCHNOW-CLYCHNOW,v roku 1336 ako KLUKNOW,v roku 1786 ako KLUKNAWA a v roku 1920 ako KLUKNAVA. Slovenské meno má podľa kľuky Hornádu, ktorá je zavinená Dolinským potokom, ktorý obcou preteká. Kluknava ako samostatná obec vznikla na základoch staršej Richnavy.

Materiál zo zničeného richnavského hradu bol použitý ako stavebný materiál na stavbu kaštieľa v Kluknave. Barokový kaštieľ z rokov 1715-1720 renesančného pôvodu patril medzi majetky kluknavsko-iliašovskej vetvy rodu Csakyovcov. Je to jednopodlažná budova štvorcového pôdorysu so štyrmi nárožnými vežami, sedlovou strechou a uzavretým dvorom. Kedysi krásne sídlo šľachty, dnes po rekonštrukcii sa v  ňom poskytujú ubytovacie a stravovacie služby. 

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého je baroková stavba z 2. polovice 18. storočia. Je to stavba takmer štvorcového pôdorysu s oblou oltárnou konchou. Oltár so sochou sv. Jána Nepomuckého ja vzácna drevorezba. 

Súčasťou obce je osada Štefánska Huta, ktorá je známa tým, že sú v nej zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi. Továreň bola postavená v rokoch 1845-1848. Ďalej sa v nej vyrábala ortuť, striebro a antigón. Z objektov huty ostali však už iba jednotlivé fragmenty. 

Obec Kluknava s osadou Štefánska Huta spája drevený krytý most cez rieku Hornád, ktorý je technickou pamiatkou. Bol postavený v roku 1832 a v rokoch 1981-1984 bol zrekonštruovaný. Je jediný svojho druhu, ktorý sa zachoval dodnes a svedčí o zručnosti niekdajších spišských tesárov. Vyniká svojím ojedinelým technickým riešením. 

KluknavaV chotári obce - v jej neďalekých lesoch stojí kaplnka sv. Anny. Pred rokom 1632 ju dala postaviť grófka Anna Vesselényová a neskôr ju dal zväčšiť gróf Imrich Csáky. Kaplnka je dodnes miestom odpustov. Veriaci zo širokého okolia tu každoročne poslednú júlovú nedeľu prichádzajú sa pokloniť sv. Anne. V horúcich letných dňoch im dobré padne občerstviť sa pri prameni čerstvou vodou, ktorá tam vyviera. Okolité lesy ponúkajú návštevníkom možnosť oddýchnuť si v peknom príjemnom prostredí. Z obce je možnosť výstupu na Roháčku (1028 m n.m.), kde je postavená poľovnícka chata, v ktorej je možnosť ukrytia pred nepriazňou počasia. Každoročne sa organizuje výstup na tento vrch Čiernej hory.,

 

Virtuálna prehliadka

panoráma

Obec

Expozícia


Green Point

eu

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Aktuálna teplota

23.7.2024 16:07

Aktuálna teplota:

30.6 °C

Vlhkosť:

43.4 %

Rosný bod:

16.7 °C

Virtuálny cintorín

virtuálny cintorín

gp

 

Fotogaléria

Náhodná fotogaléria

25.7.2015

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Zaujímavé odkazy

KONTAKTY NA OBECNÝ ÚRAD:Kontakty
 
Mapový portál obce Kluknava

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Čo júl a august nedovarí, to september neusmaží.

Organizácie obce


nahoru